יום ה׳, 06 בפבר׳ | Tiny Tiny Gallery

TINY TINY Gallery

Registration is Closed
TINY TINY Gallery

Time & Location

06 בפבר׳ 2020, 8:00 – 02 במרץ 2020, 12:00
Tiny Tiny Gallery, Florentin St 17, Tel Aviv-Yafo, Israël

About the event

Tiny Tiny Gallery are happy to present Jessica Moritz solo exhibition. Opening Thursday, February 6th, at 20:00 on Florentin 18. The show will present for a month. Enjoy :)

Jessica Moritz

French-Israeli artist, lives and works in Tel Aviv.

Graduated from the fine arts of Paris,LVMH young artist award 2006, TAKASAGO prize 2008. My work mainly focus on interaction with colors, figures and patterns. I explore differs medias: painting, drawing, printing, wheat paste, graffiti, installation and sculpture.

I am exploring relations to space, pattern and people.

"Her work is based on various studies about color perceptions. Lately, she has been using painting, installation, street art, and sculpture. Each media allowed her to establish new relations with colors, space and people. She wants to create new values for each of them and also establish new relations and pursuit new theories about colors. The basic idea is simple: create Artwork and expect interactions with the 3 major elements (color, people, space). the color spectrum is now part of universal knowledge and even used in pop culture. whether she chooses to use figuration or abstraction, the point is not about representation but how you can relate to what you see. color spectrum: the spectrum is the range of different colors which is produced when light passes through a glass, a prism, or  a drop of water. A rainbow, for example, shows the colors in the spectrum. Source: Newton, Turner, Albers, Eliasson, Pastoureau"

"עבודתי מבוססת על חקירה מתמשכת לגבי תפישות של/ על צבעים. בתקופה האחרונה, השתמשתי בציור, אמנות רחוב, מיצב ופיסול. כל מדיה, אפשרה לי לייצר יחסים חדשים עם צבעים, מרחב ואנשים. אני שואפת ליצור תפיסות חדשות לגבי כל אחד מהם וכן ליצור יחסים ותיאוריות חדשות לגבי צבעים. הרעיון הבסיסי הוא פשוט: לייצר עבודות אמנות ולצפות לאינטראקציות עם שלושת האלמנטים המרכזיים (צבע, אנשים, מרחב). כל הספקטרום של הצבע הוא כעת חלק מידע אוניברסלי ואפילו נמצא בשימוש בתרבות הפופ. בין אם אני בוחרת להשתמש בביטוי אבסטרקטי או פיגורטיבי, הפוקוס הוא לא בייצוג הממשי אלא כיצד אנשים יכולים להתייחס למה שהם רואים. ספקטרום הצבע: הספקטרום הוא מגוון של צבעים שונים הנוצרים כאשר אור עובר דרך זכוכית, פריזמה או אפילו דרך טיפה של מים. קשת בענן למשל, מציגה את הצבעים של הספקטרום."

https://www.jessicamoritz.com https://instagram.com/jeszmo_art

facebook event:https://www.facebook.com/events/1185469725117750/

Share this event